Szukaj na tym blogu

wtorek, 13 grudnia 2011

Przepis na pierogi wigilijne. Pierogi z kapustą i pieczarkami


Nie lubię grzybów... jedyne jakie lubię to boczniaki i pieczarki. Dlatego moje pierożki wigilijne będą z pieczarkami... i nikt się nie kapnie :)
Zrobiłam ok 50 pierogów, więc ilość składników podaję na taką ilość.

Składniki na farsz:
40 dag kapusty kiszonej
50 dag pieczarek
1 duża cebula
2 suszone grzyby
sól, pieprz

Kapustę płuczemy, następnie gotujemy w garnku z suszonymi grzybkami. Pieczarki myjemy i trzemy na tarce na grubych oczkach. Na patelni podsmażamy osoloną i drobno posiekaną cebulkę. Na drugiej patelni, na maśle podsmażamy starte pieczarki.
Kapustę gotujemy do momentu aż zmięknie... mniej więcej tyle ile zajmuje nam obróbka pieczarek (z myciem włącznie) i cebuli. Następnie wszystko dobrze odcedzamy i wrzucamy do jednej miski (po ostygnięciu).
Wszystko mieszamy, soli i doprawiamy pieprzem. Trzeba dać odrobinę więcej przypraw.... niż na smak, bo ciasto będzie bez soli i przypraw.


Ciasto:
Koniecznie mąka DIAMANT.
wrzątek
łyżka oleju

Na stolnicy wysypujemy przesianą mąkę. Polewamy łyżką oleju i wlewamy wrzątek. Mieszamy łyżką, potem już ugniatamy ręką. Ciasto musi być mięciutkie.

Wałkujemy, wykroiwamy kółeczka i lepimy pierożki.
Gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie. Wyjmujemy kiedy wypłyną na wierzch.
Przed podaniem w wigilię obsmażamy.

Przepis na fasolkę po bretońsku.


Ja sama nie wiem co mnie zachwyciło w gotowaniu. Ale jest to czynność, która daje mi tyle satysfakcji, że aż się sama dziwie.
Postanowiłam w ten weekend zrobić fasolkę po bretońsku. Nigdy wcześniej tego nie gotowałam, a smak idealny pamiętam z dzieciństwa. To był smak fasolki robionej przez tatę. Mama też robiła dobrą, ale nie aż tak idealną jak on.
Poczytałam parę przepisów w neta z książek kucharskich i oczywiście zrobiłam po swojemu. Jak zawsze i wszystko :)
W każdym razie udała się, jest pyszna i jestem z siebie dumna.

Składniki:

400 g fasoli - ja gotowałam średnią wielkość
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 cebula
2 ząbki czosnku
liście laurowe
ziele angielskie
majranek
papryka ostra w proszku
odrobina wędzonego boczku
4 parówki
masło
mąka

Fasolę trzeba namoczyć na całą noc. Potem gotujemy w tej samej wodzie z dodatkiem ziela angielskiego i 3 listków laurowych. BEZ SOLI !!!!!
Solimy jak już fasola jest prawie miękka. Woda się szybko wyparowuje, więc podczas gotowania trzeba parokrotnie ją dolewać.
Ja gotowałam prawie 2 godziny.
Jednocześnie na patelni smażymy pokrojony boczek, cebulę i parówki.
Jak fasola jest miękka, dokładamy do niej zawartość patelni, dodajemy przyprawy (majeranek, paprykę i ewentualnie sól). Dokładamy przecier pomidorowy.
Gotujemy chwilę razem, w tym czasie na osobnej patelni roztapiając ok 2 łyżki masła, na koniec wsypując mąkę i szybko mieszając. Jak nie ma grudek wlewamy to do fasolki.